Prawa hydrodynamiki przed wielu laty opracowało dwóch ludzi — Błażej Pascal i Daniel Bernoulli. Pascal jako pierwszy po wielu próbach odkrył, jak zachowuje się ciecz pod działaniem ciśnienia. Drugi z naukowców jako młodszy, a więc działający nieco później, poszerzył ówczesną wiedzę na temat przepływu cieczy, na które działa ciśnienie.
Jak w praktyce działa prawo Pascala i Bernoullego?
Dzięki obu teoriom ich myśl przybrała postać prasy hydraulicznej, w której element tłoczący jest znacznie większy od tłoka pompy. Ciśnienie wytworzone przez tłok pompy wywiera jednakowe parcie na ściany zbiornika w każdym miejscu. Dlatego skok roboczy niewielkiego elementu jest w stanie wprawić w ruch tłok prasy, która działa na naprawdę dużą skalę. Tak zaczęła się właśnie historia niezbędnych dzisiaj siłowników hydraulicznych.
Co to jest siłownik hydrauliczny?
Inna nazwa siłownika to silnik hydrostatyczny. Zbudowany jest na wzór cylindra, w którym porusza się tłok. Tłok jest poruszany siłą sprężonej cieczy. Zasięg działania uzależniony jest od długości cylindra i dostrojonego do niego tłoka. Kiedy zachodzi konieczność zwiększenia zasięgu, tłok zostaje podzielony na segmenty. W razie potrzeby wysuwa się teleskopowo. W tym przypadku nie zachodzi niebezpieczeństwo ugięcia trajektorii.
W odróżnieniu od pierwotnej konstrukcji Błażeja Pascala w nowoczesnych siłownikach hydraulicznych, takich jak np. te oferowane w sklepie Air-Com, praca może być wykonywana zarówno przy wysuwie, jak i przy powrocie tłoka w dolne położenie. Siłowniki takie nazywa się dwustronnymi.
Systematyka siłowników hydraulicznych
Poszukując siłowników pneumatycznych, warto wejść na stronę uznanego producenta, który oferuje sprawdzony sprzęt – air-com.pl/g/silowniki-hydrauliczne?categoryId=207. Dostępne tam siłowniki zasadniczo podzielić można na dwie grupy ze względu na integrację podstawowych elementów:
- siłowniki jednostronne – tak zwany roboczy suw zachodzi przy ruchu tylko w jednym kierunku. Podczas powrotu muszą zadziałać mechanizmy wymuszające, tak by kolejny suw pracy mógł się dokonać bez przeszkód. Powrót tłoka realizowany jest na różne sposoby, np. dzięki sprężynie powrotnej ściskanej podczas pracy urządzenia lub dzięki ciężarowi własnemu tłoczyska umieszczonego wertykalnie, tak by działała na niego siła grawitacji.
- siłowniki dwustronne – suw roboczy wykonywany jest w obie strony. Dzieje się tak dzięki systemowi rozdziału mocy przez zawór trójdrogowy i dwie nitki zasilające. Jedna rura zasila przestrzeń pod tłokiem, wtedy, gdy stąpor wysuwa się z cylindra, a druga nitka zasilania podaje ciecz nad tłok, pozwalając wykonać pracę przy powrocie.
W obu wersjach budowy mogą występować konstrukcje wielotłokowe. Z jednego cylindra wychodzą zwykle dwa tłoki – jeden przez dolną, a drugi poprzez górną pokrywę korpusu. Możliwa jest jednak większa komplikacja konstrukcyjna. Jeśli korpus cylindra jest przystosowany do większej ilości tłoków, może ich być dowolna ilość.