Ładowarka teleskopowa – maszyna wszechstronna

Chętnie wykorzystywane w budownictwie, przemyśle, pracach komunalnych, ogrodniczych i rolnych – dzięki kompaktowym gabarytom i dużej zwrotności ładowarki nowego typu radzą sobie w najtrudniej dostępnych miejscach.

Pierwszy nośnik teleskopowy pojawił się w Europie w 1980 roku. Zaprojektował go Pietro Magni – ten sam, od którego nazwiska wzięła swoją nazwę jedna z najpopularniejszych marek w branży. Przez 40 lat wiele się zmieniło, a ulepszenia zastosowane w ładowarkach obrotowych i teleskopowych pozwoliły na ich wszechstronne wykorzystanie. Dziś Magni TH produkuje ładowarki obrotowe o wysięgu 18-39 m i teleskopowe o udźwigu 5-45 t: http://www.magnith.pl

Parametrami, które bierze się pod uwagę podczas wyboru ładowarki są najczęściej długość wysięgnika, udźwig i moc silnika. Jednak równie ważną kwestią jest konstrukcja (eliminująca konieczność użycia podpór) i zwrotność (w przypadku ładowarek Magni oznaczająca 4 koła skrętne i napęd 4×4). Znaczącym aspektem jest także  ogromny wybór osprzętu, który charakteryzuje nowoczesne ładowarki, bo to właśnie on decyduje o wszechstronności maszyny.

Od 40 lat ładowarki teleskopowe są wykorzystywane w budownictwie – ten sektor jako pierwszy docenił ich uniwersalność. Różnorodny osprzęt (taki jak platformy robocze,  widły, hak, łyżki, rotatory, chwytaki, zamiatarki,  świdry, betoniarki) pozwala zastąpić wiele maszyn, takich jak podest ruchomy, wózek widłowy, wiertnica, a w niektórych przypadkach nawet dźwig (chwytak podnosi ładunek o wadze do nawet 16 ton).

Ładowarki są też używane w wielu przedsiębiorstwach komunalnych, m.in. do sortowania i transportu odpadów czy prac ogrodniczych na terenach zieleni miejskiej.  Są niezastąpione także podczas prac rolnych i transportu pasz. Możliwość operowania ładunkiem w pionie i poziomie daje im przewagę nad ładowaczem czołowym. Użycie ładowarki znacznie skraca czas pracy w porównaniu do ciągnika z „turem”, a specjalistyczny osprzęt, jak chwytak, umożliwia np. ułożenie pryzmy słomy o wysokości sześciu bel. Jednak co najważniejsze – daje szansę na zastąpienie jedną maszyną wielu sprzętów używanych do prac polowych i zielonkowych.

W przypadku ładowarek Magni nowego typu zadbano dodatkowo o bezpieczeństwo operatora (specjalnie zaprojektowana kabina chroni go przed zmiażdżeniem – zarówno na wypadek upadku ładunku jak i wywrócenia maszyny). Dzięki regulowanej kolumnie kierowniczej, wyciszeniu kabiny, filtrom powietrza, klimatyzacji jego komfort jest podwyższony, co gwarantuje większą wydajność.  Co istotne, możliwe jest też bezprzewodowe sterowanie maszyną z zewnątrz.

Bezawaryjne, multifunkcyjne, wydajne i bezpieczne – nic dziwnego, ze ładowarki są wykorzystywane w wielu sektorach, ciesząc się dobrą opinią wśród przedsiębiorców.

[Głosów:1    Średnia:5/5]