śruby

Wśród elementów złącznych niesłabnącą popularnością cieszą się przede wszystkim kołki, kotwy i śruby. To rzeczy, które pod ręką ma każdy prawdziwy majsterkowicz. Z czego to wynika? Do czego mogą się one przydać i w jakich sytuacjach?

Właśnie na tym temacie skupiamy się w artykule, który właśnie czytasz. Nie odrywaj się od lektury, a dostaniesz wiele ciekawych i pożytecznych informacji.

Kotwy – do czego można je wykorzystać?

Kotwy to stalowe elementy złączne, wśród których możemy wyróżnić ich dwa rodzaje – chemiczne oraz mechaniczne. Służą do trwałego mocowania konstrukcji. Są na tyle mocne, że uniemożliwiają ich obrót oraz przesuwanie się.

Sprawdzają się zarówno przy łączeniu betonowych, stalowych, jak i drewnianych elementów. Przykładowo, kotwy można wykorzystać do mocowania altan ogrodowych do podłoża, do zespajania ścian murowanych oraz do stabilizacji filarów mostu.

Przeczytaj także: https://domosia.pl/sruby-konwersja-norm-iso-din-pn/

Do czego służą kołki?

Do elementów złącznych, bez których trudno jest sobie wyobrazić wiele prac montażowych, zaliczamy kołki. Mimo że wyglądają niepozornie, są w stanie wytrzymać duże obciążenia. Są niezawodne – podobnie, jak solidne konstrukcje, które pomagają tworzyć.

Najczęściej kołki kojarzą nam się z tym, że sięgamy po nie przy zawieszaniu obrazów, luster, szafek czy poręczy. Jednak w praktyce można je przeznaczyć także do dużo bardziej wymagających zadań – takich, jak na przykład izolowanie dachu styropianem, łączenie elementów mebli oraz naprawa niektórych komponentów samochodów.

Śruby – do czego służą?

Szerokie zastosowanie mają również śruby. Ich rodzajów – podobnie jak zastosowań – jest bardzo dużo. Mają różną długość, średnicę, rodzaje gwintów i zakończenia. Ponadto różnią się kształtem poszczególnych elementów, z których się składają.

Mówimy tu o elementach złącznych, które chyba każdy z nas wykorzystywał w swoim życiu co najmniej kilka razy. Łączą wiele urządzeń, które mamy pod ręką na co dzień. Znajdują zastosowanie w branży budowlanej, a także w motoryzacji.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]