pellet drzewny

Pellet drzewny to z całą pewnością rodzaj paliwa, które możemy zaliczyć do ekologicznych, a tym samym bezpiecznych dla środowiska naturalnego. Specjaliści uważają pellet za doskonałe źródło energii, która jest skumulowana w formie sprasowanych trocin. Ogrzewanie pelletem nie wpływa negatywnie na stan powietrza. Te zalety powinny skłonić Cię do bliższego przyjrzenia się charakterystyce pelletu drzewnego.

Czym jest pellet?

Pellet drzewny jest produkowany z przetworzonych zrębków, które pozostają po obróbce drewna. W procesie produkcyjnym pelletu zrębki są prasowane pod ciśnieniem. Pellet drzewny to rodzaj paliwa, które łączy w sobie duże zagęszczenie energii z niską zawartością popiołu i wilgoci. Warto podkreślić możliwość szerokiego zastosowania pelletu. Fakt, że surowce do produkcji pelletu nie wymagają dodatkowej wycinki drzew, czyni z niego w pełni ekologiczne paliwo.

Jakie są największe zalety pelletu?

Pellet drzewny to rodzaj paliwa, które łączy w sobie komfort, czystość oraz wygodę. I nie chodzi wyłącznie o jego transport, ale także magazynowanie. Na uwagę zasługuje minimalna ilość odpadu, jaki powstaje w procesie spalania pelletu. Po spaleniu 1 tony pelletu pozostają tylko 3 kg popiołu. Pellet jest uznawany za formę odnawialnego źródła energii. Dużą zaletą tego paliwa jest niski poziom emisji dwutlenku węgla do otoczenia. W trakcie spalania w bezobsługowych kotłach wydzielają się minimalne ilości CO2.

Jak wybrać najlepszy pellet drzewny?

Jak każde paliwo również pellet drzewny może mieć różną jakość. Jak ją ocenić? Dobrym rozwiązaniem jest zakup mniejszej pojemności i sprawdzenie w praktyce jakości i wydajności pelletu. Po spaleniu pelletu koniecznie sprawdź, czy w kotle nie powstał żużel lub duże ilości popiołu. Obecność obu świadczy o zanieczyszczeniu pelletu piaskiem, klejami lub innego rodzaju odpadami.

Wysokiej jakości pellet drzewny ma jednolity kolor i wymiary. Jego odcień i zapach muszą przypominać naturalne drewno. Zwróć także uwagę na poziom wilgotności. W przypadku dobrej jakości paliwa powinien on zawierać się w przedziale 7-12%. Kupując pellet, sprawdź, czy w worku nie ma pokruszonych kawałków. Na pewno warto także zweryfikować, czy pellet ma odpowiednie certyfikaty jakości.

Kupując pellet, zwróć uwagę na jego średnicę. Standardowa średnica pelletu wynosi 6-8 mm. Jeśli w kotłowni masz zamontowany kocioł niskoemisyjny lub kocioł 5. klasy, to wybierz pellet o mniejszej średnicy. Dla urządzeń o charakterze przemysłowym lepszym wyborem będzie grubszy pellet.

Jak wyliczyć zapotrzebowanie na pellet?

Obliczając zapotrzebowanie na pellet, weź pod uwagę wielkość ogrzewanego budynku. Pamiętaj, że musisz także uwzględnić, jeśli paliwo będzie służyć do ogrzewania wody w domu. Ważnym czynnikiem są także panujące warunki atmosferyczne i poziom termoizolacji budynku. Dla domu o powierzchni 150 m2 średnie zapotrzebowanie na pellet drzewny wynosi 3,5-5,5 tony. W przypadku gorszej jakości paliwa zapotrzebowanie proporcjonalnie wzrasta.

Pellet – hurt

Jeśli interesuje Cię zakup pelletu, warto zajrzeć na stronę sambudrol.pl. Firma ta jest renomowanym dostawcą paliw ekologicznych. W sklepie prowadzonym przez firmę Sambudrol możesz kupić nie tylko pellet, ale także wysokiej jakości ekogroszek, brykiet, węgiel oraz drewno kominkowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUkładanie kostki brukowej
Następny artykułPompy do Adblue

Projektowanie i urządzanie wnętrz to jej żywioł. Kocha swoją pracę i nie może bez niej żyć! :)