Zimą ptaki szukają pożywienia. Aby im pomóc, możemy zbudować karmnik do ogrodu albo na parapet. Dokarmianie ptaków to nie tylko przyjemność, ale również niepowtarzalna możliwość zobaczenia prawdziwego ptasiego spektaklu.

Karmniki możemy zakupić jako gotowe, ale również możemy zdecydować się na wykonanie karmnika samodzielnie. Mamy wtedy możliwość wybrania odpowiedniej wielkości i kształtu karmnika, a także jego wykończenia i koloru.

1. Karmnik z desek

Klasyczny karmnik to ten z deseczek drewnianych. Aby go przygotować, nie musimy jednak wcale mieć specjalnych umiejętności – wystarczą tylko podstawowe materiały, które dostaniemy w każdym sklepie budowlanym, a także narzędzia. Karmnik możemy zawiesić na drzewie, możemy również zamocować go na parapecie albo wykonać do niego stabilną podstawę i postawić w ogrodzie.

2. Karmnik z kokosa

To pomysł na karmnik wiszący. Potrzebujemy całego kokosa, najlepiej w większym rozmiarze. Możemy odciąć jego górną część i zrobić z niej daszek nad częścią dolną. Możemy też wyciąć otwór w kokosie. Także potrzebne będą małe dziurki do przeciągnięcia przez nie sznurka.

3. Karmnik z butelki plastikowej

Tani i szybki w zrobieniu. Karmnik przeznaczony jest do powieszenia na drzewie. Chociaż nie odpowiada każdemu pod względem wyglądu, to jednak ptakom na pewno nie będzie to przeszkadzało. Istnieje kilka technik wykonania karmników – instrukcje możemy znaleźć w internecie.

4. Karmnik z pomarańczy

Odcinamy górę pomarańczy i wybieramy jej środek. Następnie robimy dziurki, przez które przeciskamy sznurek do powieszenia karmnika. Najlepiej zrobić trzy lub cztery dziurki dość nisko, aby pomarańcza nie zniszczyła się podczas użytkowania jako karmnik. Środek uzupełniamy nasionami.

Więcej ciekawych pomysłów na to, jak wykonać karmnik dla ptaków, znajdziesz na stronie internetowej wkreceniwdom.com.pl. To zbiór pomocnych porad i instruktaży przeznaczonych dla majsterkowiczów i nie tylko. Na wkreceniwdom.com.pl znajdziesz wiele inspiracji i dowiesz się, jak krok po kroku tworzyć piękne i pożyteczne przedmioty!

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]