Domy z bali – przez lata kojarzyły się przede wszystkim z wakacjami czy działką. Czasem też mając w pamięci drewniany dom, można było wizualizować sobie leśniczówkę lub góralską chatkę. Dziś, dzięki postępowi w technologii budowlanej, także impregnatów i materiałów izolacyjnych, coraz więcej osób decyduje się na całoroczny dom z bali, rezygnując tym samym z budownictwa opartego na betonie i pochodnych.
Korzystny mikroklimat
Mieszkanie w domu z drewna pozytywnie wpływa na zdrowie. Wewnątrz panuje swoisty mikroklimat o każdej porze roku. Odpowiednio dobrane materiały izolacyjne zapewniają komfort niezależnie od pory roku – latem panuje przyjemny chłód, zaś jesienią czy zimą nie ma kłopotów z ogrzaniem przestrzeni. Dużo prościej, w porównaniu do domów murowanych, utrzymywać należyty poziom wilgotności. Właściwie niewyczuwalny zapach drewna działa kojąco, redukując poziom stresu. W takiej przestrzeni łatwiej o wyciszenie. Porównanie z leśniczówką jest jak najbardziej na miejscu.
Ekologicznie
Współcześnie projektowane domy z bali wykonuje się wyłącznie z naturalnych surowców. Jako główny budulec służy drewno o określonej wilgotności, poddawane sezonowaniu. Do impregnacji używa się naturalnych olejów i wosków, czasem też jako niedrogi surowiec zabezpieczający przed wyschnięciem i działaniem szkodników służy szare mydło. Co ważne, sosna, świerk, jodła czy modrzew, pozyskuje się zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki leśnej. W miejsce szybko rosnących drzew niemal od razu po wycięciu pojawiają się nowe nasadzenia. Ekologia to też obróbka drewna z ograniczoną do minimum szkodliwością dla środowiska – to kolejny powód przemawiający za tym, by wybrać dom z drewna.