Monitoring CCTV – co to właściwie oznacza? CCTV to skrót od angielskich słów Closed-Circuit TeleVision, czyli dosłownie „telewizja zamkniętego obiegu”. Ten system monitorowania jest popularny zarówno w centrach logistycznych, zakładach przemysłowych, na osiedlach, jak i w budynkach prywatnych. Co tak naprawdę warto o systemie wiedzieć?
Jaka kamera?
Monitoring posługuje się wieloma rodzajami kamer:
- kamery zintegrowane – najczęściej spotykany rodzaj, używane przeważnie na zewnątrz; dzięki daszkowi oraz ochronie IP są odporne na czynniki atmosferyczne;
- kamery obrotowe – idealnie nadają się do monitorowania kilku obiektów jednocześnie, a jeżeli kieruje nimi operator, może ustawiać je pod różnymi kątami;
- kamery kompaktowe – stosowane we wnętrzach ze względu na niewielką ilość zajmowanego miejsca;
- kamery kopułkowe – uniwersalnego zastosowania, sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń;
Na co zwracać uwagę przy wyborze kamer?
Przy wybieraniu kamer do monitoringu powinniśmy kierować parametrami oraz tym, do czego mają nam służyć. Najważniejsza jest rozdzielczość – im jest ona większa, tym lepiej widoczne są wszelkie szczegóły na ekranie. Wysoka rozdzielczość jest niezbędna dla prawidłowej identyfikacji twarzy osób ujętych w obiektywie. Mniejsza rozdzielczość może posłużyć np. w zakładach przemysłowych do śledzenia automatycznej pracy maszyn. Drugim istotnym czynnikiem jest automatyka kamery. Jeżeli monitoring ma funkcjonować nie tylko w dzień, ale również i w nocy, wówczas należy zainwestować w kamery z diodami IR, służącymi do nagrywania w ciemnościach. Dobrym rozwiązaniem jest także kamera z czujnikiem ruchu – nagrywanie włącza się jedynie w sytuacji, gdy w zasięgu czujnika wystąpi ruch. Dzięki temu kamera nie pracuje cały czas, a pozostaje w stanie gotowości. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca na dysku (jeżeli obraz jest na nim zapisywany) oraz energii.
Trzeci czynnik, który należy wziąć pod uwagę, to bezprzewodowość. Dawniej kamery były połączone z systemem monitoringu za pomocą przewodów. Obecnie używa się kamer IP, dzięki czemu można połączyć się z nimi nie tylko w centrum monitoringu, ale – korzystając z dobrodziejstw Internetu – z dowolnego miejsca na świecie! Dzięki temu można wyjechać spokojnie na wakacje i w każdej chwili połączyć się z kamerą, aby zobaczyć, co dzieje się na miejscu.
Koszt systemu monitoringu oraz samych kamer uzależniony jest od wymienionych powyżej czynników. Kiedy system jest mocno rozbudowany i posiada więcej funkcji, cena wzrasta, jeżeli natomiast pozostaniemy przy podstawowych funkcjach cena okaże się bardzo przystępna.