Od pewnego czasu, w naszym kraju możemy zaobserwować zmianę w podejściu do malowania elewacji. Fasady współczesnych budynków coraz częściej zdobią akcenty w wyrazistych, żywych barwach. Niektórzy deweloperzy i osoby prywatne decydują się na jeszcze odważniejszy krok, jakim jest odwrócenie tych proporcji i pomalowanie całego budynku ciemną farbą fasadową.
Malowanie elewacji na ciemny kolor pozwala wyróżnić budynek na tle innych zachowawczych projektów. Oczywiście taki wybór niesie ze sobą pewne konsekwencje, dlatego powinien być przemyślany – w przypadku wyrazistych i ciemnych elewacji dopasowanie koloru ścian do pozostałych elementów konstrukcji budynku oraz dobór odpowiednich materiałów to większe wyzwanie niż w przypadku barw stonowanych i pastelowych.
Ciemna elewacja – nowoczesny trend w architekturze
Wiele nowoczesnych budynków posiada ciemne elementy dekoracyjne na swoich fasadach – balkony, parapety zewnętrzne, gzymsy, a nawet całe piętra są malowane na czarno lub ciemnoszaro. Oczywiście, nie do każdego budynku pasuje takie wykończenie. Jeżeli chcesz wybrać kolor farby do domu w stylu klasycznym, pastelowe i jasne barwy będą znacznie bardziej rozsądnym i trafnym wyborem.
Często pojawiający się argument przeciw ciemnej elewacji to przekonanie, że budynek będzie optycznie mniejszy oraz że będzie mniej widoczny. Nie jest to do końca prawda. W przypadku konstrukcji wolnostojącej, znajdującej się np. na zalesionej działce, czarna elewacja sprawi, że budynek nie zniknie, a subtelnie wkomponuje się w krajobraz. Co za tym idzie – będzie lepiej współgrać z otaczającą go przyrodą, zamiast wyraźnie się od niej odcinać.
Kolejną kwestią jest dobór koloru drzwi, ram okiennych i pokrycia dachowego. Drzwi wejściowe, garażowe oraz ramy okienne dobrze jest zestawić z ciemną ścianą na zasadzie kontrastu – użyć naturalnych materiałów lub takich, które je imitują. Dach powinien być wykończony w ciemnych barwach – tak, aby współgrały z ciemną fasadą.
Ciemna elewacja – czy trzeba się jej obawiać?
Ostatnim argumentem, który jeszcze niedawno skutecznie zniechęcał do malowania elewacji na ciemne kolory, jest intensywniejsze nagrzewanie się ciemnej powierzchni w porównaniu z powierzchniami pomalowanymi na jasno. Dawniej, kiedy technologia wytwarzania farb nie była tak rozwinięta jak dziś, mogła to być słuszna obawa. Obecnie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych spoiw oraz dodatków, problem ten przestał istnieć.
Przykładem produktu, który niweluje problem nagrzewania się fasady budynku w ciemnym kolorze, jest stworzona przez markę Caparol farba Muresko CoolProtect. To farba fasadowa silikonowa typu SilaCryl, co oznacza, że jej spoiwo to mieszanka żywic silikonowych z dyspersją czystych akrylanów. Farba tworzy powłokę obniżająca temperaturę na podłożach będących izolacją termiczną (np. systemy ECTIS). Pigmenty stosowane do barwienia CoolProtect pozwalają zmniejszyć nagrzewanie się powierzchni, ponieważ skutecznie odbijają światło słoneczne w paśmie podczerwonym (NIR).
Profesjonalne firmy malarskie i deweloperzy nie bez powodu wybierają Caparol Muresko CoolProtect, ponieważ oprócz ochrony przed słońcem farba charakteryzuje się wysoką odpornością na ekstremalne warunki atmosferyczne i porastanie – gwarantuje więc pewne i trwałe wykończenie fasady.
Jeżeli więc planujesz wykończenie elewacji w ciemnych barwach, przemyśl, czy będzie to pasować do projektu budowli – żywe, mocno nasycone kolory sprawdzają się najlepiej przy nowoczesnych bryłach, co nie znaczy, że to jedyny rodzaj budynków, w których wolno je stosować. Dopasuj kolory innych elementów konstrukcji i zadbaj o wybór właściwego rodzaju farby. Zapewni Ci to spektakularny i piękny efekt ciemnej elewacji, która pozostanie niezmienna przez lata.