Budownictwo modułowe

Myślisz nad budową domu? Nie jesteś pewien, z której technologii skorzystać? Jakie możliwości daje dzisiejsze budownictwo? Czym kierować się podczas wyboru? Tego rodzaju zagadnienia to najczęstsze dylematy przyszłych inwestorów. Mnogość dostępnych rozwiązań może w dużej mierze utrudnić podjęcie ważnych decyzji. Jednakże po szczegółowym zapoznaniu się z wieloma informacjami i poradami wybór będzie znacznie łatwiejszy.

W tym artykule dowiesz się czym jest budownictwo modułowe. Na jakiej zasadzie powstaje tego rodzaju budynek. Jakie są korzyści tego rodzaju technologii, jak również co może być przeszkodą dla takiego rozwiązania

Cechy szczególne domów modułowych

Mieszkania modułowe to rozwiązanie zarówno dla małych altanek sezonowych oraz domków całorocznych. Tego rodzaju technika sprawdza się także w budownictwie domów jednorodzinnych o nieco większej powierzchni. Są one energooszczędne i zazwyczaj posiadają prostą, mało skomplikowaną bryłę i konstrukcje.

Budownictwo modułowe to specyficzna technika powstawania konstrukcji, której elementy tworzone są w fabryce, a następnie układane w całość już na miejscu budowy. Ze względu na rodzaj przygotowania poszczególnych części powinny one być wcześniej zaprojektowane, a ich bryła nie może posiadać wielu zakamarków czy nieregularnych kształtów. Głównymi technikami wykorzystywanymi podczas tego rodzaju prac jest przygotowanie metalowego szkieletu lub drewnianej konstrukcji.

Małe domki letniskowy wykonywane metodą modułową mogą być przygotowane w fabryce w całości, a kolejno przewiezione i ustawione na danym terenie. Większe przedsięwzięcia wymagają określonej wielkości działki z możliwością wjazdu sprzętu ciężkiego. Tak wytworzone ściany, dach i inne elementy składane są w całość w zaledwie kilka dni.

Zalety budownictwa modułowego

Tworzenie inwestycji tego rodzaju metodą to coraz bardziej powszechne rozwiązanie. Wykorzystywane jest ono zarówno do celów prywatnych, jak i tworzenia przestrzeni użytkowych. Budownictwo modułowe (takie jak kontenery Jarosław) przynosi wiele korzyści, którymi są przede wszystkim:

  • szybki czas wykonania – małe domki powstają zaledwie w kilka dni, przygotowanie i
  • złożenie większych przestrzeni wymaga odczekania około 2 miesięcy – jest to nadal czas nieporównywalnie krótki w stosunku do budownictwa standardowego.
  • brak konieczności zatrudniania całej załogi oraz kontrolowania prac – stworzeniem oraz postawienie domu zajmuje się jedno przedsiębiorstwo,
  • prostota wykonania,
  • dobry pomysł na stworzenie pięknego, eleganckiego i nowoczesnego domu,
  • możliwość rozpoczęcia inwestycji niemalże o każdej porze roku,
  • możliwość późniejszego demontażu lub dołączenia następnych konstrukcji, itp.

Wykorzystanie budownictwa modułowego, jak widać przynosi wiele korzyści, Przed rozpoczęciem budowy jednak należy zwrócić uwagę na kilka mankamentów, dla niektórych mogą one tworzyć niejaką przeszkodę. Warto wiedzieć, że za inwestycję należy zapłacić z góry, zaplanowanego projektu nie można zmienić, budujący nie ma wyboru stosowania zamienników do poszczególnych elementów, jak również musi w koszty budowy wliczyć wynajęcie dźwigu i innego sprzętu ciężkiego.

Koszty budowy domu modułowego

Niestety nie da się jednoznacznie określić kosztów każdej inwestycji. Jest to sprawa bardzo indywidualna zależna od wielu czynników takich jak: wielkość domu, bryła i konstrukcja, zastosowanie różnorodnych rozwiązań związanych z instalacjami czy region, w którym ma powstać inwestycja. Jednakże ogólna cena tego rodzaju techniki budowy niewiele różni się od kosztów ponoszonych podczas standardowego budownictwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]