Kamień może mieć bardzo różne zastosowanie. Ostatnio trochę zapomina się, że można z niego zrobić bardzo ładne i praktyczne ścieżki, chodniki czy nawet użyć ich zamiast asfaltu do wybrukowania jezdni. Oczywiście to ostatnie to raczej przyda się w historycznych centrach miast.
Różne bruki
Bruki mogą być bardzo różne. Kamień, kamienie polne, ceramika czy różnokształtne prefabrykowane elementy betonowe mogą posłużyć do układania różnych nawierzchni.
Kamienne nawierzchnie są może trudniejsze do ułożenia, ale za to dają o wiele więcej możliwości, niż popularny betonowy bruk, zwany często puzzlami. Przede wszystkim naturalny kamień występuje w bardzo wielu rodzajach. Można więc dobrać taki, który nam najlepiej pasuje. Jeśli nie musimy brać pod uwagę wytrzymałości kamienia, to gama jest naprawdę ogromna. Różnorodność skał to nie tylko kolor, ale także jego wygląd i tekstura. Ścieżki z granitu będą wyglądały zupełnie inaczej niż te ułożone z wapienia, marmuru czy piaskowca.
Warto przyjrzeć się kostce brukowej. Z reguły robi się ją ze skał wytrzymałych, które łatwo się dają dzielić na sześciany. Najpopularniejszy bruk wykonywany jest z granitu i bazaltu. W ogrodach ciekawy efekt da ułożenie ścieżki z polnych kamieni. Dzięki różnorodności barw można układać bardzo ładne mozaiki, które urozmaicą spacery po ścieżkach.
Brukować samemu czy zatrudnić firmę
Wydawałoby się, że nie ma nic łatwiejszego niż położenie bruku. W praktyce okazuje się, że nie jest to wcale takie łatwe. Prawidłowe układanie kostki brukowej to prawdziwa sztuka. O ile można się pokusić o własnoręczne ułożenie betonowych prefabrykatów, to już układanie bruku granitowego czy z kamieni polnych lepiej powierzyć fachowcom.
Niestety, dobrych fachowców – brukarzy jest jak na lekarstwo. Firm jest wprawdzie sporo, ale wiele z nich tak naprawdę nie ma dobrych specjalistów.
Jak znaleźć dobrego brukarza? Warto się przyglądać chodnikom i ścieżkom. Gdy widzimy, że jest zrobiona dobrze, to trzeba spróbować znaleźć wykonawcę.
Co jest ważne przy brukowaniu
Trzeba też pamiętać, że brukowanie to nie tylko samo układanie kostki brukowej. Wcześniej trzeba odpowiednio przygotować podłoże. To właśnie ono będzie w dużej mierze odpowiadać za trwałość nawierzchni.
Najważniejsza jest podbudowa. Znajduje się ona na samym spodzie. Jej grubość będzie zależała od rodzaju gruntu oraz od sposobu użytkowania nawierzchni. Im bardziej podmokły grunt i większe obciążenia przy użytkowaniu, tym warstwa podbudowy musi być większa. Z reguły wykonuje się ją z kruszywa, rzadziej z piasku wymieszanego z cementem (nie warto stosować przy większych obciążeniach).
Kolejna warstwa to tzw. podsypka. Jej zadaniem jest wyrównanie całości. Jako podsypkę wykorzystuje się najczęściej piasek lub drobny żwirek. Częstym błędem, jaki jest popełniany, jest zagęszczanie podsypki.
Następna czynność to ułożenie kostki brukowej. Nie wolno zapominać o zostawianiu spoin, które potem wypełnia się piaskiem. Ostatnia czynność to dokładne ubicie całej nawierzchni.