kostka

Kostka granitowa jest jedną z odmian typowego bruku. Można kłaść ją na podjeździe, chodniku, na terenie domu lub na schodach. Brukarz z odpowiednim doświadczeniem poradzi sobie z takimi czynnościami bez problemu. Układanie takiej kostki jaką alejki w ogrodzie będzie dodatkowym walorem estetycznym oraz klimatycznym widokiem. 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/kladzenie-kostki-granitowej/

Zalety posiadania kostki

Jeżeli chodzi o walory estetyczne to bez wątpienia podnoszą unikalne wzory, które da się uzyskać przez układanie różnego typu kostek. Do ich plus możemy zaliczyć przede wszystkim to, że są niezwykle wytrzymałe, odporne na ścieranie, wysoką czy niską temperaturę. Dzięki temu zachowują nienaganny wygląd przez bardzo długi okres czasu. Bardzo podobnie jest w przypadku kostki brukowej, układanej przez fachowców o odpowiednim doświadczeniu i przygotowaniu. Jakie są zatem etapy układania kostki granitowej? 

Etapy układanie kostki granitowej

Przede wszystkim na początek należy zacząć od wykopania dołu o głębokości około 20 do 50 cm głębokość ta będzie zależała przede wszystkim od rodzaju zastosowanego granitu oraz nawierzchni, która ma w tym przypadku powstać. Następnym krokiem będzie niwelacja, czyli usunięcie nadmiaru gruntu oraz wyrównanie powierzchni. Całość należy odpowiednio odwodnić, aby była trwała. W dalszym postępowaniu należy wykonać podbudowę, które rozłożą obciążenie na gruncie. Będzie to kolejne 10 do 30 cm. Najlepiej przygotować taką pod budowę z kruszywa lub z chudego betonu o bardzo niskiej zawartości wody. Warstwa taka jest rozprowadzana oraz ubijana. Następnie przygotowany teren można otoczyć ewentualnym krawężnikiem. Kolejnym krokiem, który należy wykonać jest wykonanie podkładu. Do tego niezbędne będzie użycie posypki cementowo-piaskowej. Warstwa ta będzie wynosiła od 3 do 4 cm w taki sposób kostka będzie posiadała dobre osadzenie oraz niwelowane będą różnice w jej wysokości. Dopiero później możemy przystąpić do kładzenia kostki. Wykonuje się to rzędami z zachowaniem odstępów między elementami. Elementy te wbija się lekko w podłoże, a następnie wszystko wyrównuje się poziomicą. Kiedy kostka będzie ułożona w odpowiedni wzór, szczeliny wypełniane są drobnym piaskiem, żwirem lub mączką granitową. Na sam koniec kostka jest zagęszczona z użyciem płyt wibracyjnych. Kiedy uzyska się oczekiwano równość, praca jest w odpowiedni sposób wykonana oraz gotowa do użytku.

Zobacz też: http://www.makemyplace.pl/uslugi-brukarskie-co-oprocz-ukladania-kostki/

[Głosów:0    Średnia:0/5]