Zakup okien do domu to ważne przedsięwzięcie, które wielu osobom może wydawać się czymś trudnym i skomplikowanym. Aby kupić dobre okna wystarczy posiąść podstawową wiedzę na temat tego produktu.
Gdzie możemy udać się na zakupy?
Jest co najmniej kilka sposobów na zakup okien. Są one sprzedawane u producentów, dealerów, na składach budowlanych, w marketach typu Dom i Ogród oraz w Internecie. Najbardziej pewnym i polecanym miejscem jest biuro obsługi klienta u lokalnego producenta okien. Warto pamiętać, że Polska jest znaczącym producentem okien a firm zajmujących się wytwarzaniem stolarki jest przeszło tysiąc. Opłaca się więc, wybierać renomowanych producentów, którzy od dawna są na rynku. Daje nam to większe prawdopodobieństwo, że firma również za parę lat będzie działać a my będziemy mieli gdzie, zgłosić się po usługę serwisową.
Jak zbudowane są okna?
Wybierając okna PCV powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich profil, okucia oraz szyby. Wielu klientów robi ten błąd, że przede wszystkim skupia się na aspektach wizualnych takich jak kolor czy podział okna. Najpierw sprawdzamy więc, jaki profil został zastosowany. Ważna jest jego szerokość, ilość komór w środku oraz typ wzmocnienia stalowego. Równie ważne dla nas będą szyby. Obecnie wielu klientów stawia na pakiety trzyszybowe, które dają dobrą ochronę termoizolacyjną.
Wycena okien
Jeśli chcemy poznać wstępną wycenę okien powinniśmy przyjść do działu obsługi klienta z projektem domu albo z wykazem wymiarów otworów okiennych, który stworzymy samodzielnie. Istnieje też możliwość umówienia się z handlowcem bezpośrednio na budowie. Na wycenę okien wpływ będzie miało wiele czynników, dlatego sprzedawcy nie operują już dzisiaj takimi wartościami jak cena za metr kwadratowy. Z całą pewnością na cenę wpłynie kolor okien. Najtańsza stolarka okienna to okna białe, bez okleiny ale w Polsce coraz rzadziej wybiera się je do domów jednorodzinnych. Nieco droższe będą okna z jednostronną okleiną. Trzeba wtedy liczyć się z dopłatą około 15%. Jeśli zaś klient życzy sobie mieć okleinę również od wewnątrz będzie musiał dopłacić kolejne 15%. To jak okna są podzielone również wpłynie na cenę okien. Najtańsze są okna stałe, bez skrzydła. Im więcej podziałów, poprzeczek w oknach tym będą one droższe.