Samodzielne mieszkanie to nie tylko zalety

W życiu każdego człowieka przychodzi taki czas, kiedy musi on wyprowadzić się z dotychczasowego gniazda rodzinnego i rozpocząć życie na własny rachunek. To właśnie wówczas śmiało możemy powiedzieć, że taka osoba zaczyna dorosłe życie. Oczywiście w przypadku poszczególnych osób wiek tego typu działania kształtuje się bardzo różnie. W tym artykule nie będziemy więc szczegółowo omawiać tej kwestii.

No dobrze załóżmy więc, że młody człowiek podjął decyzję o tym, że kończy etap życia z rodzicami pod jednym dachem. Wówczas staje on przed dwoma głównymi problemami. Pierwszym z nich najogólniej rzecz biorąc jest oczywiście to, że będzie teraz potrzebował innego miejsca, gdzie będzie mógł zamieszkać. Drugim kłopotem może być natomiast to, aby takie mieszkanie utrzymać. Warto podkreślić, że nie ma tu większego znaczenia to czy dane lokum będzie wynajmował czy też otrzymał go na przykład od rodziców na własność.

Rzecz jasna posiadanie własnego mieszkania bardzo mocno ułatwia start w dorosłość. Dzięki temu bowiem nie trzeba się martwić o żadne kredyty czy też inne formy zobowiązań. Mimo, że obecnie coraz więcej banków udziela takich kredytów mieszkaniowych w sposób preferencyjny to jednak wciąż należy to traktować jako bardzo duże obciążenie domowego budżetu. Zdaje się ono z resztą jeszcze mocniej odczuwalne wtedy, gdy nasze fundusze życiowe dopiero zdają się kształtować.

Sprawa dodatkowo komplikuje się, gdy nie mieliśmy szczęścia urodzić się w bogatej rodzinie i trzeba na wszystko zapracować samemu. Wówczas jedynym wyjściem wydaje się wynajem. Gdy jednak rozważamy taką opcję to pomyślmy czy faktycznie od razu wynajmować całe mieszkanie. Jeśli nie mamy bowiem rodziny na utrzymaniu lub też nasz związek nie jest jeszcze bardzo poważny to może warto wynająć zamiast całego mieszkania wyłącznie jeden pokój? Takie działanie na pewno pozwoli nam w szybszy sposób oszczędzić na własne wymarzone M. Tutaj niestety będziemy musieli liczyć się z pewnymi niedogodnościami.

Każdy kto kiedykolwiek mieszkał ze współlokatorem czy też współlokatorami przyzna, że bywają sytuację, gdy towarzystwo innego domownika nie jest zbyt komfortowe. Niemniej jednak z drugiej strony warto wspomnieć, o tym, że współlokator potrafi być także pomocny. Wyobraźmy sobie na przykład sytuację, gdy nadciąga okres zimowy a nas – mówiąc kolokwialnie rozkłada grypa. Będąc w takim stanie możemy mieć nie lada kłopot dotrzeć do apteki po potrzebne leki. Gdy jednak mamy kogoś pod ręką wówczas śmiało możemy poprosić o pomoc. Na sam koniec pomówmy jeszcze o kosztach. Gdy poruszamy ten temat nie mamy niestety dobrych informacji.

Obecnie w naszym kraju ceny mieszkań na rynku nieruchomości drastycznie rosną. Ma to oczywiście związek z wszechobecnym trendem wzrostu w gospodarce, jednak w tym pędzie nieraz okazuje się, że młodym ludziom coraz częściej trudno jest zarobić na własny kąt. Zarówno więc ten ostatni, jak i przytoczone wcześniej argumenty niech będą pewną zachętą do tego, aby przed wyprowadzką do własnego mieszkania dobrze ten ruch przemyśleć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]