Marzy Ci się stylowa aranżacja inspirowana wystrojem klasycznym lub nowoczesnym? Co powiesz na podłogę w jodełkę? Przeczytaj nasz tekst i przekonaj się, że jodełka to ponadczasowy wzór, który nie wyszedł z mody!
Czym jest podłoga w jodełkę i jaka jest jej historia?
Podłoga w jodełkę to nic innego jak elementy zamontowane w taki sposób, że układają się we wzór przypominający klasyczną jodełkę. W klasycznym rozwiązaniu jest to parkiet, jednak obecnie często spotyka się deski podłogowe, panele laminowane lub winylowe. Są one tańsze i bardziej wytrzymałe niż deski drewniane, łatwe w montażu i proste w utrzymaniu.
Motyw graficzny jodełki pojawił się już w czasach starożytnych. Początkowo był używany do dekoracji różnych wyrobów. Z biegiem lat trafił do Francji, gdzie spodobał się zamożnej arystokracji i zaczął być stosowany jako wzór ułożenia parkietu drewnianego. Stamtąd rozprzestrzenił się na całą Europę. Ze względu na ciekawy wygląd, podłoga w jodełkę jak dotąd jest modnym i pożądanym elementem wystroju domów, biur i przestrzeni publicznej.
Sposoby ułożenia jodełki
Wszechstronność jodełki związana jest z jej uniwersalnym charakterem. Podłogi tego typu wyglądają elegancko i mogą być bazą różnych aranżacji. Współcześnie jodełka wyewoluowała i obecnie w domach i biurach można układać ją na kilka sposobów:
- jodełka klasyczna – to prostokątne płytki podłogowe ułożone w taki sposób, że krótki bok jednej styka się z długim pod kątem 90 stopni. Jest to uniwersalny i dość prosty do ułożenia wzór;
- jodełka francuska – wszystkie elementy są ścięte na krótszych bokach pod kątem 45 stopni. Równoległoboki stykają się symetrycznie całą powierzchnią krótszych boków, tworząc kąt prosty. Przypomina to kształt litery V lub grot strzały. Poszczególne pary występują równo pod sobą, tworząc powtarzalny graficzny wzór, który nadaje lekkiego wyglądu podłodze;
- jodełka węgierska – przypomina jodełkę francuską, z tą różnicą, że elementy ścięte są pod kątem 60 stopni, tworząc kąt 120 stopni. Dzięki temu kształt jest szerszy i wygląda subtelniej.
Różne rodzaje podłóg w jodełkę dobrze wyglądają w większych pomieszczeniach, gdzie mogą być wyeksponowane. Dlatego najlepiej jest układać je w salonach i innych dużych pokojach.
Do jakiego stylu pasuje podłoga w jodełkę?
Elementy podłogi ułożone w charakterystyczny wzór jodełki to doskonały wybór do aranżacji wnętrz inspirowanych przeszłością. Idealnie uzupełniają wystrój pomieszczeń urządzonych w stylu retro oraz vintage lub naśladujących estetykę epoki PRL. Dlatego świetnie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach nawiązujących do tamtych czasów. Mogą być sposobem na odświeżenie starszych mieszkań zaaranżowanych w tradycyjnym stylu.
Klasyczna jodełka ułożona z płyt z widocznym rysunkiem imitującym naturalne drewno oraz z przejściami tonalnymi będzie też dobrym wyborem, gdy planujesz urządzić dom w stylu skandynawskim. Ciekawy rysunek jest doskonałym uzupełnieniem minimalistycznych wnętrz. Podkreśla proste piękno podłogi i sprawia, że całość prezentuje się przytulnie i elegancko.
Jak wybrać odpowiedni kolor i wzór elementów podłogi ułożonych w jodełkę?
Do minimalistycznego salonu dobrze pasują jasne kolory: beżowy, popielaty i szary. Do nich dobrze wyglądają meble drewniane i tapicerowane. Z kolei ciemniejsze podłogi w kolorze naturalnego drewna pomogą udekorować podłogę w pomieszczeniach inspirowanych stylem vintage, boho i tradycyjnym. Można je komponować z meblami na zasadzie kontrastu – jasne, np. białe sprzęty podkreślają naturalny wygląd podłogi. Nadają wnętrzom przytulny klimat i stanowią estetyczne tło dla pozostałych elementów wystroju. Ponadto doskonale pasują do wielu kolorów ścian, dlatego są świetnym wyborem dla osób, które lubią co jakiś czas zmienić wygląd swojego domu.
Modna i ponadczasowa podłoga w jodełkę to doskonała baza dla różnych, niekiedy odmiennych aranżacji. Dobrze pasuje zarówno do stylu nowoczesnego, jak i klasycznego. Decydując się na taką podłogę, możesz być pewny, że długo nie wyjdzie ona z mody i będzie prezentować się świetnie.