Pellet – ekonomiczne i ekologiczne paliwo opałowe

0
626

Pellet na trwałe zagościł w polskich domach. Korzysta z niego wielu właścicieli budowli mieszkalnych, którzy poszukują sprawdzonych sposobów na wytworzenie energii cieplnej. Pellet jest nie tylko wyborem atrakcyjnym z punktu widzenia naszego portfela, ale także – środowiska naturalnego. Spalanie pelletu nie emituje nadmiernej ilości zanieczyszczeń, dzięki czemu paliwo to spełnia nawet najbardziej wymagające przepisy unijne. Zapraszamy do wprowadzenia w temat pelletu, z którego dowiesz się – jakie są najważniejsze parametry tego paliwa oraz dlaczego warto korzystać właśnie z niego.

Pellet – paliwo pochodzenia naturalnego

Pellet to paliwo stałe wytwarzanego na bazie biomasy. Do produkcji pelletu wykorzystuje się różnego typu materiały pochodzenia naturalnego – takie jak ścinki drewniane, trociny, słomę, pozostałości po roślinach oraz inne. Nim powstanie z nich pellet, zostają poddane specjalnemu procesowi obróbki. W jego trakcie biomasa jest sprasowywana i sprężana, co doprowadza do redukcji jej objętości. Ważne jest, że w czasie produkcji pelletu nie wykorzystuje się żadnego rodzaju lepiszczy ani innych środków klejących. Ich obecność mogłaby wpłynąć negatywnie na ekologiczne parametry paliwa.

Tak powstały pellet jest stosunkowo jednorodny pod kątem jego podstawowych właściwości fizycznych – takich jak kolor, zapach, konsystencja. Jeśli mamy wątpliwości, czy dany pellet jest rzeczywiście „naturalny”, możemy przeprowadzić krótki test. Wystarczy wziąć do dłoni granulki pelletu i porównać ich kształt, zapach i barwę. Pellet dobrej jakości powinien być jednorodny kolorystycznie, a jego aromat powinien być pozbawiony obecności chemikaliów.

Oczywiście, poszczególne rodzaje pelletu mogą różnić się na przykład pod kątem zapachu lub koloru. Właściwości te zależą od rodzaju biomasy użytej do jego produkcji.  

Pellet – co warto wiedzieć przed zakupem

Pellet wykorzystywany jest w różnego typu piecach oraz kominkach. Dzięki jego sypkiej konsystencji (granulki o długości do 4 centymetrów) pellet może być stosowana w piecach z automatycznym podajnikiem. Pellet znajduje zastosowanie w ogrzewaniu zarówno pomieszczeń mieszkalnych oraz przemysłowych. Z jego użyciem spotkamy się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i dużych fabrykach lub budynkach użyteczności publicznej.

Duża popularność pelletu wynika z jego atrakcyjnego stosunku ceny względem parametrów grzewczych. Wartość opałowa pelletu waha się w przedziale od 15 do nawet 18 MJ/kg, co czyni go niewiele słabszą alternatywą względem ekogroszku. Warto jednak dodać, że jest od niego o wiele tańszy. Szczególnie wart polecenia jest pellet z oferty: pangroszek.pl/sklep/pellet, o niezwykle atrakcyjnych parametrach opałowych.

Pellet jest ponadto paliwem ekologicznym. W jego składzie znajdują się wyłącznie naturalne składniki, w tym minimalna (mniej niż 10%) ilość wilgoci. Spalanie pelletu produkuje niewielką ilość popiołu, który nadaje się do dalszego użyciu (na przykład w formie kompostu).

Spalanie pelletu to decyzja korzystna nie tylko dla naszego portfela, ale również – środowiska naturalnego. Pellet emituje minimalną ilość tlenków siarki i azotu; powstający w czasie spalania dwutlenek węgla nie przyczynia się natomiast do zwiększenia efektu cieplarnianego z prostego powodu – jest to dwutlenek, który został już wcześniej pobrany przez rośliny użyte do wytworzenia pelletu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]