Grzejniki to kluczowe urządzenia w obsłudze każdego miejsca zamieszkania, a także pomieszczeń pracowniczych, socjalnych i licznych innych. Bez obecności grzejników temperatura panująca wewnątrz pomieszczeń w okresie zimowym nie pozwalałaby na swobodne w nich przebywanie. Mimo to, większość z nas nie zwraca na co dzień uwagi na grzejniki, traktując je jako „naturalny” element w wyposażeniu każdego pomieszczenia. Sprawa zmienia się, gdy stajemy przed koniecznością samodzielnego zakupu grzejników. Wówczas, warto dysponować podstawową wiedzą dotyczącą ich funkcjonowania. Zapraszamy do krótkiej lektury, z której dowiesz się najważniejszych informacji na temat grzejników pokojowych, w tym – sposobu ich działania i dostępnych modeli.
Grzejniki w pomieszczeniach mieszkalnych – dostępne rodzaje
Stare, niezbyt atrakcyjne wizualnie, grzejniki żeliwne odeszły już do lamusa. Obecnie, ich miejsce zajmują zdecydowanie bardziej atrakcyjne grzejniki nowoczesne, o bardziej wygórowanych parametrach estetycznych. Pozwala nam to na wybór takiego grzejnika, który nie będzie zaburzał wyglądu danego pomieszczenia, a zarazem – będzie spełniał swoje najważniejsze praktyczne funkcje. Mowa oczywiście o – ogrzewaniu wnętrza.
Wśród dostępnych rodzajów grzejników pokojowych znaleźć możemy kilka podstawowych kategorii produktów. Jednym z najczęściej wybieranych jest grzejnik płytowy, o niedużej pojemności wodnej oraz niezwykle oszczędny w użyciu. Grzejnik członowy to rodzaj grzejnika metalowego, wykonanego z połączonych członów. Długość takich grzejników można często regulować. Grzejniki konwektorowe to kolejny rodzaj urządzeń, których wyjątkowość tkwi w zastosowanych materiałach i konstrukcji – są wykonane z miedzianych rurek, okrytych aluminiową blachą.
Odmienną kategorię stanowią grzejniki drabinkowe – z których najczęściej korzystamy w łazienkach. Dobrze sprawdzają się jako „suszarki” na pranie i mokre ręczniki. Oprócz nich warto również wymienić grzejniki dekoracyjne, które stosowane są w różnych pomieszczeniach. Ich zaletą jest nietypowa forma, która przyciąga wzrok i dopełnia aranżacji danego pomieszczenia.
Najważniejsze parametry grzejników pokojowych – czyli jak kupować, by trafić?
Podstawową i najważniejszą kategorią w wyborze grzejnika jest jego moc grzewcza. Powinna być określona przez producenta i umieszczona na opakowaniu. Zazwyczaj, dany grzejnik jest przeznaczony do ogrzewania pomieszczeń o określonej powierzchni.
Materiał, z którego grzejnik został wykonany, to kolejna istotna sprawa. Znajdziemy przede wszystkim grzejniki stalowe, aluminiowe i żeliwne. Materiały te mogły zostać pokryte dodatkowymi warstwami – podnoszącymi ich parametry grzewcze lub estetyczne. W przypadku grzejników dekoracyjnych do pokoju, napotkać możemy modele mosiężne lub pokryte motywami graficznymi. Z rozbudowaną ofertą dekoracyjnych grzejników pokojowych zapoznasz się na: dudik.pl/grzejniki-pokojowe.
Wymiary grzejnika to kwestia istotna ze względów praktycznych. Grzejnik należy oczywiście zamontować w najkorzystniejszym miejscu danego pomieszczenia. Zazwyczaj – pod oknem, w okolicy którego dochodzi do największych strat ciepła. Ilość wolnego miejsca powinna zostać przez nas określona jeszcze przed zakupem. Należy upewnić się zarówno co do wysokości, jak i szerokości wolnej przestrzeni. W innym wypadku, grzejnik może nie nadawać się do zamontowania w tym miejscu.