Technika budowlana zmieniła się znacznie w ciągu ostatnich lat, co powoduje, że chociaż koszty ogrzewania rosną, to jednak możemy oszczędzać na korzystaniu z przyjemnego ciepła.
Gdy chodzi o komfort, w takim przypadku zdecydowanie wygrywają takie źródła ciepła jak gaz, zarówno ziemny, jak i płynny, ponadto energia elektryczna oraz odnawialne źródła energii, na przykład pompy ciepła. Jeżeli chodzi o wygodę oraz ekologię, a przy tym przystępne ceny, zdecydowanie wygrywa gaz. Oczywiście, tanie w użytkowaniu są także OZE, niemniej jednak wymagają one dość dużych nakładów finansowych na start.
Jak przygotować dom do ogrzewania gazem?
Wybierając gaz do ogrzewania domu, konieczne będzie podłączenie się do sieci gazowniczej lub też skorzystanie z gazu LPG, który przechowywany jest w specjalnych zbiornikach w pobliżu domu. Taki zbiornik LPG można wydzierżawić lub kupić na własność. Przygotowanie przyłącza oraz sama instalacja gazowa w domu to jednak jeszcze nie wszystko, na co warto się zdecydować.
Na koszt ogrzewania gazowego przede wszystkim wpływa zapotrzebowanie energetyczne budynku – gdy jest ono wysokie, w takim przypadku trzeba będzie przygotować się nawet na kilkakrotnie wyższe wydatki. W przypadku budynku nieocieplonego o powierzchni 120 metrów kwadratowych trzeba będzie przygotować się na wydatek rzędu 5-5,5 tysiąca złotych za rok lub nawet do 10 tysięcy złotych. Gdy jednak mamy do czynienia z budynkiem energooszczędnym, który ma znacznie niższe zapotrzebowanie na energię, koszty te spadają do około 2,5-4 tysięcy złotych rocznie.
Warto wykonać termoizolację
Jeżeli wobec tego chcesz zdecydować się na wykonanie instalacji gazowej w swoim domu, pamiętaj o tym, że dobra termoizolacja jest tu podstawą. Ta jednokrotna inwestycja pozwoli na uzyskanie znacznie wyższych oszczędności. Gdy planuje się z kolei wybudowanie nowego domu, w takim przypadku najlepiej zdecydować się na wybranie energooszczędnej technologii – to przyszłościowy wybór, ponieważ koszty ogrzewania będą w najbliższym czasie rosły, a nie malały.