Wnętrzarstwo może być oparte o wiele atrybutów. Najważniejsze są zasady oraz spójność elementów. To, co będzie tworzyć wystrój pomieszczenia, zależy już od możliwości, jakie posiadamy i indywidualnych preferencji. Mogą być to meble, światła, lampy, ozdoby oraz zegary. W tym artykule w szczególności skupimy się na tym ostatnim i postaramy się podpowiedzieć, jakie zegary najlepiej dobrać do konkretnych styli aranżacyjnych.

Na jakie czasomierze warto postawić?

Nie da się ukryć, że zegar ścienny to bardzo ważny element domostwa. Znajdziemy go w większości mieszkań w naszym kraju i aktualnie w dobie urządzeń elektronicznych pełni on już bardziej funkcję ozdobną i symboliczną niż tą, do której był oryginalnie delegowany. Wybierając zegary do mieszkania, warto zastanowić się nad tym, jaki typ najbardziej będzie pasował. Oprócz klasycznych zegarów na ścianę istnieją też wersje stojące oraz różne mniejsze zegarki np. kominkowe. Druga ważna sprawa to styl, w jakim zegary są utrzymane. Oczywiste jest to, że do owoczesnych designerskich pomieszczeń raczej nie wstawimy starych zegarów z kukułką. Analogiczne do aranżacji, które bazują na klasyce, drewnianych elementach i barkowych zdobieniach raczej dobierać powinniśmy czasomierze utrzymane w podobnym stylu. Obecnie rynek zegarów jest tak duży, że nie powinno stanowić to najmniejszego problemu. Producenci prześcigają się w innowacyjnych modelach, ale dbają również o to, aby w ich ofertach znalazło się również coś dla wielbicieli klasyki.

Jak stworzyć spójny wystrój?

Jeżeli zdecydowaliśmy się już urozmaicić nasze wnętrza za pomocą ciekawego zegara na ścianę, warto, aby zakup był przemyślany. Jak już wspominaliśmy w poprzednim akapicie, ważne jest dopasowanie zegarów względem reszty, jeżeli już postawimy na jednolity styl, warto jednak zadbać jeszcze o to, aby całość miała jakąś myśl przewodnią. Przykładowo, jeżeli wnętrze utrzymane jest w jasnych barwach, może dobrze postawić na designerski zegar w podobnym tonie. Dobrą praktyką może być także ustawienie niektórych elementów wnętrza na zasadzie kontrastu np. w bardzo wyrazistych barwach. Dobry pomysł to podstawa, a taki z pewnością zadziała na plus. Inny wariant to wspominane już dzisiaj zegary z kukułką. Obecnie powraca moda na tego typu antyki, a producenci tworzą urządzenia elektryczne, które mają jednak za zadanie imitować sposób działania pierwowzorów. W przypadku zegarów z kukułką jest to np. konieczność nakręcania zegara, co dwa tygodnie. Dodatkowo taki zegar da się wyłączyć, tak aby zapewnić mieszkańcom spokojne noce i nie narażać ich na cykliczne słuchanie bicia pełnych godzin.

[Głosów:1    Średnia:5/5]