Projekty domów z poddaszem

W jaki sposób odpowiednio zaaranżować poddasze i sprawić by stało się wygodne? Ci, którzy uwielbiają projekty domów z poddaszem są przekonani, że pochyłe przestrzenie są atrakcyjne i przytulne. Jednak aby były naprawdę wygodne, ich konstrukcja wymaga dużego wysiłku ze względu na przestrzenne ograniczenia. Trzeba jednak zauważyć, że skosy i elementy konstrukcyjne dachu kształtują jego styl. Jeśli się je odpowiednio uwydatni, staną się atutem wnętrza.

Projekt poddasza

Projekt poddasza ma wpływ na to, w jaki sposób później będzie można zagospodarować jego przestrzeń. Pomieszczenia ze skośnymi sufitami bywają bardzo przytulne i zapewniają niezwykłą atmosferę. Ich układ sprawia, że są unikalne, ponieważ mają wiele widocznych i różnorodnych elementów konstrukcyjnych. Aranżując wnętrze domu z poddaszem, można wykorzystać te elementy jako atut. Tworząc projekty domów z poddaszem trzeba wziąć pod uwagę: rodzaj dachu, nachylenie dachu i wysokość ściany kolanowej (zbudowanej na krawędzi najwyższego piętra w celu podniesienia dachu).

Rodzaj dachu

Strome pochyłe sufity sprawiają, że powierzchnia użytkowa poddasza staje się nieco mniejsza. Nawet doświadczony projektant wnętrz może mieć kłopoty z odpowiednim wykorzystaniem przestrzeni w pokoju z dwiema sąsiednimi ścianami o spadzistych podłogach. Ma to miejsce w przypadku narożnych pomieszczeń na poddaszu w budynkach pokrytych cztero lub wielopłaszczyznowym dachem. O wiele łatwiej jest zaaranżować wnętrze w domu z dwuspadowym dachem. Zawierają mniej faz, co sprawia, że powierzchnia użytkowa na poddaszu jest większa.

Kąt nachylenia

Powierzchnia, z której można korzystać na poddaszu jest uzależniona głównie od kąta pod jakim jest nachylony dach. Aby projekty domów z poddaszem dawały użytkownikom komfortowe warunki nachylenie dachu powinno wynosić od 35 do 45 °. W przypadku, gdy kąt dachu jest mniejszy, na poddaszu pojawia się dużo niewykorzystanej przestrzeni, która jest tak niska, że odpowiednie zagospodarowanie tego miejsca może stać się sporym wyzwaniem.

Możliwe jest poprawienie funkcjonalności pomieszczeń, poprzez oddzielenie dolnej części strychu ścianami zbudowanymi z płyt gipsowo-kartonowych. W ten sposób można uzyskać pokoje o pożądanych i  komfortowych proporcjach. Inną opcją jest wykonanie lukarn, które można wykorzystać do podniesienia sufitu. Pomysłów na projekty domów z poddaszem jest wiele. Dużo zależy od projektanta, jego możliwości i oczywiście wizji klienta.

Podniesienie ścianki kolankowej

Komfort codziennego użytkowania  poddasza i sposoby w jakie można je później zaaranżować są uzależnione głównie od wysokości, na której zaczynają się stoki. Wysokość ścianki kolankowej ma decydujący wpływ na to, czy będzie możliwość ustawiania mebli w miejscu, w którym występuje skos. W sytuacji, gdy okaże się, że dach jest zbyt niski, warto pomyśleć o wyższej ścianie kolankowej.

Dzięki temu nachylenie będzie zaczynało się wyżej, a jego odległość od podłogi będzie większa. Nie można jednak przesadzić i tak jak we wszystkim, konieczne jest zachowanie umiaru, dzięki któremu konstrukcja będzie stabilna i estetyczna. Jeśli wysokość ściany kolankowej zostanie podniesiona o zbyt wiele, budynek straci swoją proporcjonalność, a okna połaciowe będą się znajdowały zbyt wysoko przez co wyglądanie przez nie stanie się uniemożliwione.

Dlatego ważne jest, by projekty domów z poddaszem polecać tylko i wyłącznie specjalistom, którzy sprawią, że ich konstrukcja będzie bezpieczna, funkcjonalna i zachowa walory estetyczne.

Źródło: https://wybieramprojekt.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]