Kiedy wybrać prysznic, a kiedy postawić na wannę w łazience

Wanna czy prysznic? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób stających przed wyzwaniem, jakim jest aranżacja łazienki podczas budowy domu czy urządzania mieszkania. Każde z tych rozwiązań ma dużo zalet, ale i pewne wady. Dokonując ostatecznego wyboru, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. O czym należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji? W jakich sytuacjach lepiej sprawdzi się wanna, a w jakich prysznic? Podpowiadamy!

Kiedy wybrać prysznic?

Wiele osób preferuje szybkie prysznice zamiast długich kąpieli. W takiej sytuacji wybór jest oczywisty. Istnieją jednak także inne sytuacje, w których zamiast wanny lepiej wybrać prysznic.

W sytuacji, w której łazienka jest bardzo mała, nawet niewielka wanna może niepotrzebnie zagracać przestrzeń. Zdarza się też, że układ pomieszczenia zupełnie uniemożliwia jej instalację. W takiej sytuacji trzeba go dokładnie przeanalizować, by dobrać odpowiednią kabinę prysznicową.

Na zastąpienie wanny prysznicem decydują się też osoby, które na relaksujące kąpiele po prostu nie mają czasu. Montaż sprzętu, który nie byłby wykorzystywany w pełni, byłby w takie sytuacji marnowaniem przestrzeni oraz środków.

Prysznic jest również najwygodniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wśród domowników są osoby starsze lub z niepełnosprawnościami. Wejście do wanny może wykraczać poza ich możliwości; wiąże się również z ryzykiem upadku. Wybierając w takiej sytuacji kabinę, należy zwrócić szczególną uwagę na to, jaki brodzik pod prysznic wybrać. Najlepszą opcją jest wówczas zainstalowanie modelu typu walk-in. Nie posiada on żadnych progów, więc mogą z niego korzystać także osoby poruszające się na wózkach. Kabinę prysznicową można też wyposażyć w dodatkowe udogodnienia, takie jak specjalne siedzisko, umożliwiające branie prysznica w pozycji siedzącej.

Kiedy wanna to najlepszy wybór do łazienki?

Prysznice zajmują niewiele miejsca i są niewątpliwie praktyczne. W wielu sytuacjach lepszym wyborem będzie postawienie na wannę w łazience.

Wanna stanowi oczywisty wybór dla osób, które kochają długie kąpiele i nie wyobrażają sobie bez nich życia. Jeżeli w łazience jest wystarczająca przestrzeń, a stan zdrowia wszystkich domowników na to pozwala, nie ma potrzeby, by rezygnować z ulubionej formy relaksu.

„Wanna czy prysznic?” to także pytanie, które często zadają sobie także rodzice małych dzieci. Choć głębszy brodzik może wydawać się bezpieczniejszy, również wannę można napełnić tylko częściowo. Oprócz tego wanna jest nieoceniona podczas kąpieli niemowlęcia; jest to znacznie łatwiejsze niż mycie dziecka pod prysznicem.

Poza kwestiami praktycznymi, w wielu wnętrzach wanna prezentuje się po prostu lepiej. Jest także o wiele bardziej wielofunkcyjna niż kabina prysznicowa. Oprócz kąpieli może być wykorzystywana bowiem do niewielkich, ręcznych przepierek. Nad wanną można wygospodarować wygodną przestrzeń do rozwieszania prania, na przykład montując specjalną suszarkę pod sufitem. Dzięki takiej aranżacji nawet bardzo mokre rzeczy mogą schnąć bez ryzyka zalania podłogi wodą.

Prysznic i wanna w jednej łazience? Tak!

Zdarza się, że w jednym domu mieszkają zarówno osoby, które uwielbiają kąpiele w wannie, jak i takie, które zdecydowanie preferują kabiny prysznicowe. Na szczęście dysponując odpowiednio przestronną łazienką, nie trzeba wybierać między prysznicem a wanną.

Najprostszym rozwiązaniem jest postawienie po prostu wanny i prysznica obok siebie. Niestety, wymaga to sporej przestrzeni. W wielu przypadkach jest to jednak najwygodniejsze rozwiązanie — np. gdy miłośnik kąpieli mieszka z osobą z niepełnosprawnością.

Opcją godną rozważenia w małej łazience jest wanna i prysznic 2w1, mająca postać kabiny prysznicowej, w której brodzik został zastąpiony wanną. Sprzęty tego typu ciekawie się prezentują dzięki zastosowaniu wykonanych ze szkła lub tworzywa parawanów.

Zarówno wanna, jak i kabina prysznicowa mają swoje wady oraz mankamenty. Z tego powodu dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim metraż łazienki. Aby z kolei stworzyć przestrzeń przyjazną dla wszystkich domowników, należy przeanalizować również ich osobiste preferencje, przyzwyczajenia oraz ewentualne ograniczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]