Urządzanie salonu nigdy nie jest proste. Musi to być miejsce przyjazne każdemu z domowników, ponieważ to tu rozgrywa się całe domowe życie. Często salon pełni też funkcję jadalni, domowego biura, bawialni, przedłużenia kuchni, a bywa, że i pokoju gościnnego albo sypialni, gdy mieszkanie jest jednopokojowe. Z tego też powodu meble do salonu oraz całą jego aranżację trzeba dobrać niezwykle ostrożnie, aby każda osoba była zadowolona, ale też żeby salon był po prostu praktyczny.

Ogólne zasady wybierania mebli

Zadając sobie pytanie jakie meble do salonu kupić warto wymienić sobie wszystkie jego funkcje. Jeżeli salon ma być też jadalnią oprócz typowych kanap wypoczynkowych trzeba będzie też kupić stół jadalniany i krzesła. Jeśli zaś ma być otwarty na kuchnię trzeba kupić meble pasujące do tych ustawionych w kuchni, aby cała aranżacja współgrała. Do tego, jeżeli w salonie ma być domowe biuro warto w nim zrezygnować na przykład z komody na rzecz skromnego biurka, a szafę ze szklanymi drzwiami zastąpić szafka z półkami, aby łatwiej było zmieścić na przykład dokumenty. Oczywiście meble muszą być też dopasowane do stylizacji pomieszczenia i planowanej kolorystyki. Źle dobrane lub też wybrane w zbyt dużej ilości mogą nie tylko być nieprzydatne, ale wręcz psuć wystrój.

Ważna jest też kolorystyka

Oprócz stylu aranżacji bardzo ważne jest też odpowiednie dobranie kolorów. W dużych przestrzeniach można postawić na dużo mocnego koloru czy nawet mieszanie motywów i struktur. Ale w małym pokoju cenna będzie każda wolna przestrzeń i wszystkie kolory, które rozświetlą to miejsce i optycznie je powiększą. Warto zacząć od wybrania koloru podłóg, ścian i sufity, a dopiero potem dopasowywać meble wypoczynkowe i zestawy szafek do tych kolorów, ponieważ tak będzie łatwiej. 

Zwykle salon urządza się zgodnie z zasadą, że jasne meble pasować będą do ciemnego wykończenia, a ciemna kolorystyka mebli do jasnych pomieszczeń. Ale to jeszcze zależy od wielkości pokoju dziennego. Jasne meble na przykład sosnowe albo lakierowane na biało świetnie sprawdzą się w białym salonie, który ma niewielką powierzchnię. Dlaczego? Ponieważ będą odbijać każdy wpadający promień światła i optycznie rozjaśnią to wnętrze. Gdyby w małym salonie położyć orzechowe panele, pomalować ściany na czekoladowy brąz i dać jasne meble nadal będzie on wyglądał na ciasny. A przy jasnych farbach i jasnych meblach, będzie wydawał się większy i jaśniejszy. Z kolei w dużych pokojach można zarówno bawić się jasnymi barwami jak i ciemnymi. Wybierając na przykład granatowe ściany można postawić na kanapy z ciemnej skóry, które sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądać elegancko, ale ze względu na powierzchnie nie będzie przytłaczać. Jednak żeby pomieszczenie nie wyglądało przygnębiająco można dodać kolorowe pledy czy na przykład lampki typu Tiffany, które również są kwintesencją elegancji, ale są też kolorowe i przełamują inne, mocne barwy położone np. na ścianach.

Praktyczna wersja salonu

Jeżeli salon ma jednocześnie pełnić funkcję pokoju gościnnego czy nawet sypialni dobrze jest zainwestować w meble wielofunkcyjne. Zamiast kupować jednej kanapy i foteli można obejrzeć narożniki, które zapewnią tyle samo miejsca do siedzenia co komplet mebli wypoczynkowych, a do tego po rozłożeniu zapewnią komfortowe miejsce do spania dla dwóch dorosłych osób. Gdzie znaleźć duży wybór takich mebli? Na przykład narożniki w internecie można obejrzeć nie tylko gdy stoją złożone jak kanapa do siedzenia, ale też po rozłożeniu. Na podstawie zdjęć można ocenić czy taki mebel się zmieści, oraz co ważniejsze czy po rozłożeniu da się w pokoju przejść. Urządzając domowe biuro można do pracy wykorzystać stój jadalniany, który i tak większość osób planuje wstawić do salonu. Dzięki temu nie trzeba będzie kupować osobnych mebli. Jedyny minus tego rozwiązania to konieczność „schowania biura” w porze posiłków, czy gdy przyjdą goście.

[Głosów:1    Średnia:5/5]