Sprężarka tłokowa to niezawodne narzędzie dla każdego posiadacza warsztatu. Działa wykorzystując specjalny tłok, który porusza się wewnątrz cylindra, aby sprężać powietrze. W momencie, kiedy tłok się przemieszcza, następuje wciąganie powietrza. Natomiast kiedy tłok się podnosi-powietrze jest ściśnięte. Odpowiednio ustawione w niej zestawy zaworów zapewniają dopływ powietrza i wydech. Obecne w sprężarce tłokowej pojedyncze zawory (zwykle znajdujące się wewnątrz głowicy cylindra) mają za zadanie upewnić się, że wciągane powietrze nie będzie uciekać, a sprężone powietrze nie może wpadać z powrotem, gdy tłok ponownie się przemieści.

Rozmiar sprężarki tłokowej

Sprężarka tłokowa występuje w różnych wielkościach – jej rozmiar może wahać się od małych do takich średniej wielkości. Którą wybrać? Wszystko zależy od tego, do jakiego zadania jej potrzebujesz. Jeśli potrzebujesz większej ilości powietrza, sprężarka śrubowa może okazać się lepszym wyborem.

Ale nie daj się zwieść! Nie wszystkie sprężarki tłokowe są małe! Co więcej, można w dzisiejszych czasach nawet napotkać sprężarki tłokowe, które osiągają kilka metrów! Jednak zwykle są to sprężarki zabytkowe – dzisiaj raczej wybiera się je zgodnie z zasadą – im mniejsza i bardziej wydajna jest wybrana sprężarka tłokowa, tym lepiej. Dlatego obecnie tak duże sprężarki nie są już dostępne w handlu, z wyjątkiem bardzo szczególnych zadań – ale wtedy już są wykonywane na zamówienie.

Sprężarka tłokowa – zastosowanie

Sprężarki tłokowe głównie są stosowane w warsztatach i małych fabrykach, gdzie zapotrzebowanie na powietrze nie jest wysokie lub nie jest ciągłe. Jej praca zwykle rozpoczyna się automatycznie, gdy ciśnienie spada poniżej ustalonej wartości zadanej i zatrzyma się ponownie, gdy ciśnienie osiągnie maksymalną określoną wartość. Tego rodzaju sprężarka tłokowa jest idealnym wyborem, jeśli odnotowujesz wiele zmian w ilości używanego powietrza. Możesz użyć jej, jeśli zajdzie taka potrzeba przez 1 godzinę, a następnie wyłączyć na kolejne 20 minut. Operujesz nią jak chcesz i nie ma żadnego problemu, jeśli stoi bezczynnie, nawet przez długi czas.

Sprężarka tłokowa – plusy i minusy

Plusy

  • Stosunkowo tania
  • Łatwa konserwacja (łatwa do zrozumienia praca wewnętrzna)
  • Nadaje się do wysokich ciśnień

Minusy

  • Bardzo głośna! Naprawdę konieczne będzie umieszczenie tego typu sprężarki w pudełku izolującym dźwięk.
  • Wysoka temperatura wylotowa sprężonego powietrza
  • Wysoka zawartość oleju w rurociągach.

Kwestia oleju

Czy potrzebujesz sprężarki tłokowej bez oleju? Nie ma problemu! Dzisiaj można na rynku znaleźć sprężarki tłokowej ze specjalnymi filtrami w linii sprężonego powietrza, gdzie olej jest zbędny lub uzyskać bezobsługową wersję sprężarki tłokowej – która jednak oczywiście kosztuje więcej. Tak samo typ bez oleju jest droższy niż typ z olejem, ale w zamian gwarantuje 100% sprężonego powietrza pozbawionego oleju.

Dlatego, jeśli ma się na to środki, warto wybrać sprężarkę bez oleju – tym bardziej, jeśli używasz jej w pracach mających związek z żywnością, medycyną lub przy wrażliwych urządzeniach elektronicznych.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]